- Can also be used as an alternative to tape and gauze over central line dressings
- Gentle adhesive is designed so that the dressing can be changed daily
- Replaces traditional tape and gauze with a single step dressing
- Water-resistant, extensible and conformable
Composites, Wound Care, Wound Dressings
Covrsite Composite Dressing, 4 x 4 Inch
$167.06
Composite Dressing Covrsite 4 X 4 Inch NonSterile
SKU: 363486_CS
Categories: Composites, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 1.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 7.25 × 6 in |
| Brand or Series | Covrsite |
| Manufacturer | Smith & Nephew |
| MPN | 59714000 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 100/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, COVRSITE 4X4" (10/BX10BX/CS) |















