- Used to provide support for carpal tunnel syndrome or aid in the immobilization of the wrist following a mild sprain, strain, or cast removal
- Wraparound splint conveniently fastens with hook-and-loop tabs
- Soft and durable elastic sleeve construction for comfort and compressive support
- Tan fabric and thin sleeve material for a low-profile orthopedic support solution
- Pre-formed, aluminum palmer stay spans the length of the splint for anatomically correct fit and proper wrist support from the palm to forearm
- Camel, leather-like vinyl stay pocket adds simple flair
- Hand washable
- Left-handed design sized to support users with a wrist circumference measuring from 7½ to 8½ inches
Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
McKesson Left Wrist Splint, Large
$9.85
Wrist Brace McKesson Low Profile / Contoured / Wraparound Aluminum / Cotton / Elastic Left Hand Beige Large
SKU: 1159158_EA
Categories: Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
| Weight | 0.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 4 × 8 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 155-79-87087 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Aluminum / Cotton / Elastic |
| Color | Beige |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | WRIST SPLINT, ELAS LT LG 7" |

















