- Use the FLA ProLite® wrist splint to keep a sprain or injury supported
- The 8 inch brace has a black poly cover with breathable foam
- The black wrist brace features a low-contour design so your fingers move naturally
- A palmar stay and two side stays add stability and comfort
- The medium wrist splint has an elastic insert and a loop-lock closure for compression
- This medical product is size medium and fits a 6 1/2 to 7 1/2 wrist circumference
Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
FLA Orthopedics ProLite Wrist Brace, 8″, Lateral Stay Elastic Foam, Left Hand, Black, Medium,
$19.29
Wrist Brace FLA ProLite® Elastic / Foam / Metal / Polyester Left Hand Black Medium
SKU: 824411_EA
Categories: Braces and Supports, Wrist, Hand & Finger Supports
| Weight | 0.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.6 × 9.4 × 2.4 in |
| Brand or Series | FLA ProLite® |
| Manufacturer | BSN Medical |
| MPN | 22-451MDBLK |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Elastic / Foam / Metal / Polyester |
| Color | Black |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | WRIST SPLINT, PRO-LITE BLK LT MED 8" |





