- Sure Care™ Super protective underwear features a super-absorbent core to keep you dry and provide odor protection
- The cloth-like backsheet is soft and remains discreet under clothing
- Airflow technology prevents heat buildup and keeps the skin dry
- A soft, non-woven top layer provides extra comfort
- Tear-away side panels make it easy to remove this white incontinence disposable underwear
- It works for both adult men and women
- Extra-large size fits a 48- to 66-inch waistline
- There are 12 super absorbent underwear in each bag
Incontinence, Underwear
Sure Care Super Protective Incontinence Underwear, Maximum Absorbency, White, Adult, Unisex, X-Large, 48″ to 66″ Waist
$11.47
Unisex Adult Absorbent Underwear Sure Care™ Pull On with Tear Away Seams X-Large Disposable Heavy Absorbency
SKU: 547559_BG
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 1.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.6 × 9.5 × 6 in |
| Brand or Series | Sure Care™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1225A |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 12/BG |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | UNDERWEAR, SURECARE XLG 48"-66" (12/BG 4BG/CS) KENICO |













