- Tear-away side panels add convenience for easy removal and disposal
- Cloth-like moisture barrier protects against leaks to keep clothing dry
- Discreet and dignified, absorbent keeps clothing/bedding dry
- Odor control
- Stretch, breathable material for anatomical fit, cool and comfortable to wear
- Flexible gathers offer snug, secure fit to prevent side leakage
- Tear away sides provide quick and easy removal
- Color thread located at rear of underwear waistband helps carer sort sizes quickly
Incontinence, Underwear
Sure Care™ Plus Heavy Absorbent Underwear, Extra Large
$33.66
Unisex Adult Absorbent Underwear Sure Care™ Plus Pull On with Tear Away Seams X-Large Disposable Heavy Absorbency
SKU: 439577_CS
Categories: Incontinence, Underwear
| Weight | 9.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.2 × 12.2 × 9.6 in |
| Brand or Series | Sure Care™ Plus |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1625 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 56/CS |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | UNDERWEAR, SURECARE XLG 54"-64" (14/BG 4BG/CS) KENICO |














