- The one-piece system that’s gentle on the skin, while remaining secure and easy to use
- Flexible and discreet, the Esteem® + one-piece system is the all-in-one solution that combines the skin barrier and pouch in a single unit, allowing for a simple, secure, and comfortable experience
- A state-of-the art filter with anti-clogging film layer
- Soft and quiety materials
Ostomy, Pouches
Esteem® + One-Piece Drainable Opaque Filtered Ostomy Pouch, 12 Inch Length, 1 Inch Stoma
$127.21
Filtered Ostomy Pouch Esteem® + One-Piece System 12 Inch Length 1 Inch Stoma Drainable Convex, Pre-Cut
| Weight | 1.09 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 11.7 × 6.4 in |
| Brand or Series | Esteem® + |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 416743 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Opaque |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | POUCH, OSTOMY 1PC PRECUT 12" W/INVISICLOSE (10/BX) |





