- The McKesson hydrocolloid dressing creates a moist environment that boosts healing
- It has a highly absorbent inner layer that absorbs wound exudates
- The thin hydrocolloid dressing is semi-transparent to provide visualization
- The outer layer is moisture resistant to prevent contamination
- It has a 7-day wear time
- 6 x 6 inches
Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
McKesson Hydrocolloid Dressing, 6 x 6 Inch
$1,441.21
Hydrocolloid Dressing McKesson 6 X 6 Inch Square Sterile
SKU: 882983_CS
Categories: Advanced Wound Care, Hydrocolloids, Wound Care
| Weight | 14.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 10 × 9.2 in |
| Brand or Series | McKesson |
| Manufacturer | McKesson Brand |
| MPN | 1884 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 200/CS |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Light Beige |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, HYDROCOLLOID THIN STR 6"X6" (10/BX 20BX/ |

















