- Super absorbent core for moderate to highly exudating wounds
- Nonadherent contact layer won’t stick to wounds
- Waterproof backing prevents strikethrough
- Assists with moist wound healing and autolysis
- Minimizes the risk of maceration
- Supports formation of granulation tissue and epithelialization
Advanced Wound Care, Fillers and Packing, Wound Care
HydraLock™ Super Absorbent Dressing, 6 x 10 Inch
$77.00
Super Absorbent Dressing HydraLock™ SA Polymer 6 X 10 Inch Sterile
SKU: 949203_BX
Categories: Advanced Wound Care, Fillers and Packing, Wound Care
| Weight | 0.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.1 × 7.8 × 0.8 in |
| Brand or Series | HydraLock™ SA |
| Manufacturer | DermaRite Industries |
| MPN | 60610 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Polymer |
| Color | Blue / White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | DRESSING, HYDRALOCK SUPER ABSORBENT 6"X10" (10/BX) |















