- 2-ply 100% woven cotton gauze
- Absorbent and effectively holds dressings in place
- 4 inches x 5 yards
Conforming & Rolled Gauze, Gauze, Wound Care
Dukal™ NonSterile Conforming Bandage, 4 Inch x 5 Yard
$11.31
Conforming Bandage Dukal™ Cotton 2-Ply 4 Inch X 5 Yard Roll Shape NonSterile
SKU: 536829_BG
Categories: Conforming & Rolled Gauze, Gauze, Wound Care
| Weight | 0.39 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.9 × 8.5 × 1.5 in |
| Brand or Series | Dukal™ |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 404 |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 12/BG |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, 4X5" 2PLY N/S (12/BG 8BG/CS) |





