- Innovative clip snaps in place, holds securely and is easily adjusted
- Provides moderate support to weak, sore muscles and joints
- Comfortable design is intended for prolonged wear
- Easy-to-use wrap design
- Fits discreetly under clothing
- Wrap conforms to multiple body parts for versatile relief
- Soft feel is comfortable against your skin
- Wash and reuse again and again
- 6 inches x 4-1/2 feet
“dynarex® Tan Sheer Adhesive Strip, ¾ x 3 Inch” has been added to your cart. View cart
Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
3M™ ACE™ Clip Detached Closure Elastic Bandage, 6 Inch x 5-1/3 Foot
$11.01
Elastic Bandage 3M™ ACE™ 6 Inch X 5-1/3 Foot Standard Compression Clip Detached Closure Tan NonSterile
SKU: 488157_EA
Categories: Compression Bandage, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.24 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7 × 2.4 × 7 in |
| Brand or Series | 3M™ ACE™ |
| Manufacturer | 3M |
| MPN | 207315 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Cotton / Polyester |
| Color | Tan |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | BANDAGE, ELAS 6" (36/CS) |







