- Suitable for use with all synthetic casting materials, such as 3M™ Scotchcast™ Plus Casting Tape
- Lets you shower, bathe, swim or use a whirlpool
- Sheds water and feels comfortably dry in approximately 1 to 3 hours
- 2 inches x 4 yards
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Cast Padding, Casting, Wound Care
3M™ Scotchcast™ Wet or Dry Cast Padding, 2 Inch x 4 Yard
$36.41
Cast Padding Water Resistant 3M™ Scotchcast™ Wet or Dry 2 Inch X 4 Yard Polypropylene / Polyethylene Knit / NonWoven Fibers NonSterile
SKU: 540041_BG
Categories: Cast Padding, Casting, Wound Care
| Weight | 1.32 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.9 × 5.1 × 4.1 in |
| Brand or Series | 3M™ Scotchcast™ Wet or Dry |
| Manufacturer | 3M Ortho |
| MPN | WDP2 |
| Item UOM | BG |
| Qty per sell | 1/BG |
| Material | Polypropylene / Polyethylene Knit / NonWoven Fibers |
| Color | White |
| Country of Origin | Belgium |
| Invoice Description | PADDING, CAST WET OR DRY 2" (20RL/BG 4BG/CS) |







