- Accutest® URS-10 Urine Reagent Strips for Urinalysis are in vitro diagnostic test devices that use reagents for qualitative and semi-quantitative urinalysisAccutest® URS-10 Urine Reagent Strips are for single use in professional near patient (point-of-care) facilities and centralized laboratory locations by medical technologists
- The strips are CLIA Waived when read visually or CLIA Moderate when read on the Accutest 500 urine analyzer and the Bayer Clinitek® 50, 100, 200, and 500 analyzers
- Accutest® URS-10 Urine Reagent Strips for Urinalysis are intended for use to detect conditions indicating possible diabetes, metabolic abnormalities, liver diseases, kidney function, and urinary tract infections
“McKesson Transducer Cover” has been added to your cart. View cart
Clinical Laboratory Accessories, Lab & Scientific Supplies
Accutest® URS-10 Reagent Test Strip
$21.92
Reagent Accutest® URS-10 General Chemistry Leukocytes, Nitrite, Urobilinogen, Protein, pH, Blood, Specific Gravity, Ketone, Bilirubin, Glucose For Accutest 500 Urine Analyzer
SKU: 810790_EA
Categories: Clinical Laboratory Accessories, Lab & Scientific Supplies
| Weight | 0.22 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2 × 2 × 5.25 in |
| Brand or Series | Accutest® URS-10 |
| Manufacturer | Jant Pharmacal Corporation |
| MPN | UA710A |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | REAGENT, URINE TEST ACCUTEST (100/EA) |





