- This ostomy appliance belt is designed for use with pouches that are equipped with belt tabs
- Simply attach this belt to the pouch’s belt adapter for quick and easy use
- It’s made of high-quality elastic material, and it’s both washable and reusable for your convenience
- The soft feel of the Adapt™ ostomy belt makes it comfortable to wear
- With no natural rubber latex, it won’t cause skin irritation
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Accessories
Adapt Ostomy Appliance Belt, Elastic
$8.98
Ostomy Appliance Belt Adapt Large, 34 to 65 Inch Hip Size, 1 Inch Wide, Elastic
SKU: 150459_EA
Categories: Ostomy, Ostomy Accessories
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.12 × 1.05 × 1.05 in |
| Brand or Series | Adapt |
| Manufacturer | Hollister |
| MPN | 7299 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BELT, OSTOMY LG 34"-65" |



















