- Measures systolic, diastolic pressure, and pulse
- Smart Logic™ Technology determines ideal inflation level
- Automatic inflation and deflation control
- Auto-off to conserve batteries
“TRUEplus® Sterile Lancets” has been added to your cart. View cart
Blood Pressure, Blood Pressure Units, Diagnostic
Advantage™ Ultra Blood Pressure Monitor
$82.50
Digital Blood Pressure Monitor Advantage™ 6023N Series 1-Tube Automatic Inflation Adult Medium / Large Cuff
SKU: 937475_EA
Categories: Blood Pressure, Blood Pressure Units, Diagnostic
| Weight | 1.95 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 7.3 × 7.3 in |
| Brand or Series | Advantage™ 6023N Series |
| Manufacturer | American Diagnostic Corp |
| MPN | 6023N |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Color | Navy Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | MONITOR, BP ADVANTAGE AUTOMATIC ARM 8.7"-18.1" |





