- Easy-to-remove protection paper, for convenient and aseptic application
- Low-adhering wound contact net, minimizes disturbance to the wound
- Breathable film that provides a moist wound environment
- Virus and bacteria proof backing film, for safety and protection
- Liquid proof barrier for protection from strike-through of wound fluids and outside contamination
- Skin-friendly polyacrylate adhesive for gentle and secure fixing
- 6 x 8 inch dressing with 4 x 6 inch pad
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Composites, Wound Care, Wound Dressings
Alldress® Composite Dressing, 6 x 8 Inch
$50.38
Composite Dressing Alldress® 6 X 8 Inch Porous Net 4 X 6 Inch Pad Sterile
SKU: 705201_BX
Categories: Composites, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.5 × 7.5 × 1.5 in |
| Brand or Series | Alldress® |
| Manufacturer | Molnlycke |
| MPN | 265369 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Porous Net |
| Color | White |
| Country of Origin | Finland |
| Invoice Description | DRESSING, WND COMP 6"X8" STR (10/BX 12BX/CS) |






