- Made of flexible fabric for maximum comfort and breathability
- For food processing industry
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
American® White Cross Blue Metal Detectable Adhesive Strip, 1 x 3 Inch
$97.02
Metal Detectable Adhesive Strip American® White Cross 1 X 3 Inch Fabric Rectangle Blue Sterile
SKU: 920146_CS
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.98 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.2 × 7.8 × 8.4 in |
| Brand or Series | American® White Cross |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 1631025 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 1300/CS |
| Material | Fabric |
| Color | Blue |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE ADH METAL DETECTION 130BX 10BX/CS XRAY DET 1" FLEX |





