- The American White Cross bandages have a highly absorbent pad that doesn’t stick to the wound
- Ultrasonic micro-perforations on the bandage releases excess moisture
- The plastic material doesn’t come off in wet conditions
- First aid adhesive strips are quick and easy to apply
- Bandages are light tan in color
- The bandages measure 1 x 3 inches
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
American White Cross First Aid Adhesive Strip, Non-Stick Pad, Micro Perforations
$45.05
Adhesive Strip American® White Cross 1 X 3 Inch Plastic Rectangle Sheer Sterile
SKU: 97285_CS
Categories: Adhesive Bandages, Bandages, Wound Care
| Weight | 3.31 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.75 × 9.35 × 4.75 in |
| Brand or Series | American® White Cross |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 1290033 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 1200/CS |
| Material | Plastic |
| Color | Sheer |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADHSV STRIP SHEER 1"X3" (100/BX) DERSCI |





