- 100% ultrasonic micro perforations prevent skin maceration
- Highly absorbent non-stick pad helps protect the wound
- Long-lasting adhesive can be safely and easily removed
- Clear bandage blends with your skin for discretion
- Pre-folded wrapper tabs make it easy to open and apply the spot bandage
- 1½ x 1½ inches
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
American® White Cross Sheer Adhesive Spot Bandage, 1½ x 1½ Inch
$68.35
Adhesive Spot Bandage American® White Cross 1-1/2 X 1-1/2 Inch Plastic Square Sheer Sterile
SKU: 869575_CS
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.6 × 9.6 × 9 in |
| Brand or Series | American® White Cross |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 1308033 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 12/CS |
| Material | Plastic |
| Color | Sheer |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ADH PATCH CLR 1 1/2" (100/BX 12BX/CS) |












