- Convex, trim-to-fit barrier
- 8½ Inch length, maxi
- 530 mL capacity
- Transparent
- Standard closed pouch
- Shallow convexity
- Odor-proof film
- Moisture absorbent backing
“Premier™ One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 3/4 Inch Flange” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Assura® One-Piece Closed End Transparent Colostomy Pouch, 8½ Inch Length, 3/4 to 1¼ Inch Stoma
$44.84
Colostomy Pouch Assura® One-Piece System 8-1/2 Inch Length, Maxi 3/4 to 1-1/4 Inch Stoma Closed End Shallow Convex, Trim To Fit
| Weight | 0.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.8 × 5.6 × 2.4 in |
| Brand or Series | Assura® |
| Manufacturer | Coloplast |
| MPN | 14441 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Hungary |
| Invoice Description | POUCH, ASSURA 1PC CNVX TRANSP 8 1/2" 15-33MM (10/B |





