- One-piece drainable system
- 10¾ Inch length
- Urostomy pouch with belt loops
- Standard wear adhesive
- Convex skin barrier for retracted stomas
- Odor-proof film
- Anti-reflux valve
“Securi-T® Ostomy Wafer With 1¼ Inch Stoma Opening” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Assura® One-Piece Drainable Transparent Urostomy Pouch, 10¾ Inch Length, 1-3/8 Inch Stoma
$98.50
Urostomy Pouch Assura® One-Piece System 10-3/4 Inch Length 1-3/8 Inch Stoma Drainable Convex
| Weight | 0.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.1 × 8.9 × 2.8 in |
| Brand or Series | Assura® |
| Manufacturer | Coloplast |
| MPN | 12997 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Plastic |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Hungary |
| Invoice Description | POUCH, ASSURA 1PC CNVX TRANSP 10 3/4" 35MM (10/BX) |





