- Pediatric one-piece drainable pouch provides one-of-a-kind adhesive that is gentle, providing excellent peristomal protection
- Nonconvex, trim to fit barrier
- 8½ Inch length
- Transparent
- Soft cloth backing on pouches keeps skin cool, dry and free from irritation
- Anti-reflux valve keeps urine from pooling at the base of the stoma, preventing peristomal irritation
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Pouches
Assura® One-Piece Drainable Transparent Urostomy Pouch, 8½ Inch Length, 1/2 to 1½ Inch Stoma
$63.34
Urostomy Pouch Assura® One-Piece System 8-1/2 Inch Length 1/2 to 1-1/2 Inch Stoma Drainable Flat, Trim To Fit
| Weight | 0.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.7 × 7.4 × 2.4 in |
| Brand or Series | Assura® |
| Manufacturer | Coloplast |
| MPN | 8009 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Plastic |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Hungary |
| Invoice Description | POUCH, UROSTOMY 1PC PED 6" (10/BX) |





