- Skin friendly adhesive
- No clips or clamps to lose
- Low-profile for discretion
- Odor filter in every pouch
- Extremely hygienic and secure
- Wide Outlet
- Addition of Velcro® Fixture
- Improved pouch cloth is more durable when emptying
- Slicker interior film makes emptying easier and faster for people with thicker output
- Color match: Red
“ConvaTec® ActiveLife® Stoma Cap” has been added to your cart. View cart
1-Piece, Ostomy
Assura® Original Two-Piece Drainable Transparent, 11½ Inch Length,
$33.50
Ostomy Pouch Assura® Original Two-Piece System 11-1/2 Inch Length, Maxi Drainable
| Weight | 0.4 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.4 × 6 × 2.6 in |
| Brand or Series | Assura® Original |
| Manufacturer | Coloplast |
| MPN | 15975 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Vinyl |
| Color | Transparent |
| Country of Origin | Hungary |
| Invoice Description | POUCH, MAXI EZ CLSE TRANSP 11 1/2" (10/BX) |





