- It acts as a gasket or barrier, and provides enhanced protection for hard-to-fit stomas
- The unique moldable hydrocolloid barrier forms a gel that helps prevent skin damage by sealing the area between the skin and ostomy appliance
“Hollister Urostomy Drain Tube Adapter” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Accessories
ConvaTec® Eakin Cohesive® Ostomy Skin Barrier, Large
$118.83
Ostomy Appliance Seal Eakin Cohesive® 4 Inch, Large, Moldable Hydrocolloid
SKU: 341750_BX
Categories: Ostomy, Ostomy Accessories
| Weight | 0.65 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 5 × 2 in |
| Brand or Series | Eakin Cohesive® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 839001 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Invoice Description | SEAL, COHESIVE EAKIN 4" (10/BX) |







