- 1¼ Inch diameter opening
- Inserts are designed to snap into the flange/ring adding convexity to the standard skin barrier/wafer for improved management of retracted stomas
- Color match: Green
“ActiveLife® One-Piece Drainable Transparent Colostomy Pouch, 12 Inch Length, 1½ Inch Stoma” has been added to your cart. View cart
Ostomy, Ostomy Accessories
ConvaTec® Sur-Fit Natura® Convex Insert
$16.80
Convex Insert Sur-Fit Natura® 1-1/4 Inch Diameter Opening
SKU: 325450_BX
Categories: Ostomy, Ostomy Accessories
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3 × 5.5 × 1.3 in |
| Brand or Series | Sur-Fit Natura® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 404010 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 5/BX |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | INSERT, CONVEX SURFIT 1 1/4" (5/BX) |





