- Full length face shield provides increased level of protection
- Featuring a 7″ length and 1½” vented foam headband for increased airflow, foam headband “floats” lightly on forehead with no pressure on temples for added comfort
- Anti-fog treated on inside and outside of shield to eliminate fogging
- Shield protects mask and face from direct spatter and airborne particles
“Activa Compression Socks” has been added to your cart. View cart
Apparel, Masks
CrossTex® Face Shield
$1.51
Wraparound Face Shield Crosstex® One Size Fits Most 3/4 Length Anti-fog Disposable NonSterile
| Weight | 0.05 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12 × 1.49 × 1.49 in |
| Brand or Series | Crosstex® |
| Manufacturer | SPS Medical Supply |
| MPN | GCSSB |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Color | Clear Shield / Blue Headband |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | SHIELD, FACE FULL LNTH 1 1/2" FOAM HD BAND BULK (7 |





