- 12 ply
- Contains PHMB (polyhexamethylene biguanide)
- Resists bacterial colonization within the dressing and bacterial penetration through the dressing
- Limits cross-contamination
- 4 x 4 inches
“Advantage NonSterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Curity™ AMD™ Sterile Antimicrobial Gauze Sponge, 4 x 4 Inch
$184.65
Antimicrobial Gauze Sponge Curity™ AMD™ Gauze 12-Ply 4 X 4 Inch Square Sterile
SKU: 513052_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 11.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.6 × 13 × 12.8 in |
| Brand or Series | Curity™ AMD™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 2533 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 600/CS |
| Material | Gauze |
| Color | White |
| Country of Origin | TAA Compliant |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 12PLY STR 4"X4" (2/PK 25PK/BX 24BX/CS) |






