- 4 ply
- 3 x 3 inches
“Kendall™ Hypoallergenic Cloth Medical Tape, 2 Inch x 10 Yard, White” has been added to your cart. View cart
Cellulose, Wound Care, Wound Dressings
Curity™ NonSterile Nonwoven Sponge, 3 x 3 Inch
$194.32
Nonwoven Sponge Curity™ Nonwoven Cellulose 4-Ply 3 X 3 Inch Square NonSterile
SKU: 10201_CS
Categories: Cellulose, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 18.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16.6 × 13 × 16.4 in |
| Brand or Series | Curity™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 1700 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 4000/CS |
| Material | Nonwoven Cellulose |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, CVR 3"X3" (100/BG) KENDAL |






