- Curl resistance after packaging removal facilitates easy application
- Highly microporous backing helps increase wound exposure to oxygen
- Conformable spunbonded nylon backing free of reinforcing filaments for increased freedom of movement
- The conformable backing helps minimize premature “pop-off” and formation of stress blisters
- Hypoallergenic adhesive keeps wound closed with movement, stretching and skin expansion
- Superior moisture vapor transmission for minimal skin maceration
“3M™ Steri-Strip™ Skin Closure Strip, 1/2 X 2 Inch” has been added to your cart. View cart
Skin Closure Strips, Wound Closure
Curity™ Skin Closure Strip
$459.89
Skin Closure Strip Curity™ 1/4 X 3 Inch Nonwoven Material Flexible Strip White
SKU: 981850_CS
Categories: Skin Closure Strips, Wound Closure
| Weight | 1.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6 × 5.25 × 6.5 in |
| Brand or Series | Curity™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 9892 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 600/CS |
| Material | Nonwoven Material |
| Color | White |
| Country of Origin | Canada |
| Invoice Description | CLOSURE, WOUND ADH CURI-STRIP 1/4X3" (150/PK 4PK/CS) |





