- Curity baby diapers have a highly absorbent core that locks in moisture to protect the child’s skin
- The cloth-like backing is soft and gentle
- The diaper’s elastic side panels provide an enhanced fit
- Resealable hook and loop stretch tabs ease inspections and adjustments
- The leg cuffs on the Curity cloth diapers prevent leakages
- These size 6 disposable diapers fit babies weighing 35 or more pounds
- 18 diapers per bag
Baby & Youth, Baby Diapers
Curity Unisex Baby Diapers, Heavy Absorbency, Disposable, Size 6, 35+ lbs
$50.48
Unisex Baby Diaper Curity™ Size 6 Disposable Heavy Absorbency
SKU: 724687_CS
Categories: Baby & Youth, Baby Diapers
| Weight | 14.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.2 × 10.8 × 13.6 in |
| Brand or Series | Curity™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 80058A |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 144/CS |
| Color | Kid Design (Fun Graphics) |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | DIAPER, CURITY BABY SZ6 35+LB (18/BG 8BG/CS) KENICO |











