- This ready-to-use hydrogel impregnated dressing combines the bacteria-binding Sorbact method with moist wound management
- The hydrogel impregnation is free of preservatives and promotes autolytic debridement in sloughy or partly necrotic wounds
“McKesson Hydrogen Peroxide Antiseptic, 4 oz. Bottle” has been added to your cart. View cart
Advanced Wound Care, Hydrogel Dressings, Wound Care
Cutimed® Sorbact® Hydrogel Dressing, 3 x 3 Inch
$13.12
Hydrogel Dressing Cutimed® Sorbact® 3 X 3 Inch
SKU: 811354_EA
Categories: Advanced Wound Care, Hydrogel Dressings, Wound Care
| Weight | 0.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.3 × 4.3 × 0.01 in |
| Brand or Series | Cutimed® Sorbact® |
| Manufacturer | BSN Medical |
| MPN | 7261112 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | Germany |
| Invoice Description | DRESSING, WND CUTIMED SORBACT GEL 3X3" (10/BX) |






