- Three-panel construction
- EasyGrip™ strip holds up to four 100cc drainage bulbs for easier monitoring and changing
- Hook-and-loop closure can be secured at any point along the binder
- Promotes mobility and lessens the chance of complications that are liable to occur when patient is sedentary for a long while
- Binder is 12 inches high and stretches to fit 46 – 62 inch waists
“McKesson Right Wrist Splint, Large” has been added to your cart. View cart
Braces and Supports, Torso Braces
Dale® 4 Panel Abdominal Binder with EasyGrip™ Strip, 46 – 62 Inch Waist
$26.78
Abdominal Binder with EasyGrip™ Strip Dale® 4 Panel Hook and Loop Closure 46 to 62 Inch Waist Circumference 12 Inch Width Adult
SKU: 1192084_BX
Categories: Braces and Supports, Torso Braces
| Weight | 0.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 4.5 × 2 in |
| Brand or Series | Dale® 4 Panel |
| Manufacturer | Dale Medical Products |
| MPN | 811 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 1/BX |
| Material | Elastic |
| Color | White |
| Country of Origin | United States |
| Invoice Description | BINDER, ABDOMINAL 4PANEL 12" WD 46"-62" (1/BX) |







