- Exceptional conformability
- Three-dimensional stretch substrate
- Weight bearing in approximately 20 minutes
- 3 to 5 minute set time
Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
Delta-Lite® Conformable™ Cast Tape, White, 3 Inch x 12 Foot
$196.31
Cast Tape Delta-Lite® Conformable 3 Inch X 12 Foot Fiberglass White
SKU: 372849_BX
Categories: Cast and Splint Bandages, Casting, Wound Care
| Weight | 3.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13 × 6 × 5.75 in |
| Brand or Series | Delta-Lite® Conformable |
| Manufacturer | BSN Medical |
| MPN | 6823A |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 10/BX |
| Material | Fiberglass |
| Color | White |
| Country of Origin | Mexico |
| Invoice Description | TAPE, CAST DELTALITE CNFRM 3"X4YDS WHT (10RL/BX 1B |





