- 12-ply
- USP Type VII
- USP means gauze sponge meets United States Pharmacopeial Convention standards
- 2 x 2 inches
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Dermacea™ NonSterile USP Type VII Gauze Sponge, 2 x 2 Inch
$104.75
USP Type VII Gauze Sponge Dermacea™ Cotton 12-Ply 2 X 2 Inch Square NonSterile
SKU: 516466_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 12.3 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.6 × 9.4 × 17.8 in |
| Brand or Series | Dermacea™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 441205 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 8000/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE DERMACEA 12PLY N/S 2"X2" (200/BG 40BG/CS) |










