- Dermacea™ USP type VII gauze sponges consist of 100% cotton for softness and strength
- They have an 8-ply layer that provides cushioning
- They’re suitable for other applications, including dressing, cleaning, packing and prepping wounds
- They’re nonsterile for general cleaning and prepping
- 2 x 2 inches
“3M™ Medipore™ + Pad Soft Cloth Adhesive Dressing, 3½ x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Dermacea™ NonSterile USP Type VII Gauze Sponge, 2 x 2 Inch
$61.53
USP Type VII Gauze Sponge Dermacea™ Cotton 8-Ply 2 X 2 Inch Square NonSterile
SKU: 516464_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 5.49 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.6 × 8.6 × 11.4 in |
| Brand or Series | Dermacea™ |
| Manufacturer | Cardinal |
| MPN | 441203 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 5000/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE DERMACEA 8PLY N/S 2"X2" (200/BG 25BG/CS) |





