- This sterile wound dressing is soft, flexible and non-restrictive
- The first layer features a low adherent, lint-free material designed to protect the wound surface
- The second layer is super absorbent, removing released wound fluid
- The third layer is a nonwoven tape with a strong adhesive to keep the dressing secure and maintain a moist environment
- 4- x 10-inch DermaRite dressing is suitable for use on all skin types
- It comes individually wrapped to prevent contamination
“McKesson NonSterile Fluff Bandage Roll, 2-1/2 Inch x 3 Yard” has been added to your cart. View cart
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
DermaRite® Sterile Gauze Adhesive Dressing, 4 x 10 Inch
$21.05
Adhesive Dressing DermaRite® Bordered Gauze 4 X 10 Inch Gauze Rectangle White Sterile
SKU: 946446_BX
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.25 × 5.5 × 2.75 in |
| Brand or Series | DermaRite® Bordered Gauze |
| Manufacturer | DermaRite Industries |
| MPN | 11410 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 25/BX |
| Material | Gauze |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, BORDERED STERILE ISLAND4"X10" (25/BX) |




