- 250-lb weight capacity
- Silver frame
- Can be used as standard self propelled wheelchair or a transport chair all in one
- Quick release 24-inch wheels can be removed to transition self propelled chair to a transport chair
- Back folds down with deluxe back release
- Comes standard with swing-away foot rests with composite footplates and heel loops
Ambulatory Equipment, Mobility, Transport Chairs
drive™ Poly-Fly High Strength Lightweight Wheelchair / Flyweight Transport Chair, Black with Silver Finish
$370.23
Lightweight Transport Chair drive™ Poly-Fly Aluminum Frame with Silver Finish 250 lbs. Weight Capacity Fixed Height / Padded Arm Black Upholstery
SKU: 583470_EA
Categories: Ambulatory Equipment, Mobility, Transport Chairs
| Weight | 42.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.4 × 25.4 × 31.8 in |
| Brand or Series | drive™ Poly-Fly |
| Manufacturer | Drive Medical |
| MPN | TR18 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | CHAIR, TRANSPORT 18" BLK |























