- 8 ply
- 100% cotton
- USP means gauze sponge meets United States Pharmacopeial Convention standards
- 4 x 4 inches
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Ducare NonSterile USP Type VII Gauze Sponge, 4 x 4 Inch
$103.95
USP Type VII Gauze Sponge Ducare Cotton 8-Ply 4 X 4 Inch Square NonSterile
SKU: 645797_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 10.9 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.4 × 16.4 × 7 in |
| Brand or Series | Ducare |
| Manufacturer | Derma Sciences |
| MPN | 90408 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 4000/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | Unknown |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 8PLY 4"X4" N/S (200/PK 20PK/CS) |















