- 8 ply
- 100% cotton
- 4 x 4 inches
- Sterile
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Ducare Sterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch
$76.75
Gauze Sponge Ducare Cotton 8-Ply 4 X 4 Inch Square Sterile
SKU: 645792_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 5.84 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 16.75 × 12.87 in |
| Brand or Series | Ducare |
| Manufacturer | Derma Sciences |
| MPN | 82408 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 600/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | Unknown |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 8PLY STR 4"X4" (25PK/BX 24BX/CS) |




