- DuForm conforming bandages help keep everything in place as secondary dressings for wounds
- Dimensions are 4 inches by 4-1/10 yards to easily wrap arms and legs
- Rolled for easy application
- Stretchy polyester and rayon blend provides freedom of movement
- Secure hold with flexibility for comfort
“Mesalt® Impregnated Dressing, 8 x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Conforming & Rolled Gauze, Gauze, Wound Care
Duform Sterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard
$70.03
Conforming Bandage Duform Polyester / Rayon 1-Ply 4 Inch X 4-1/10 Yard Roll Shape Sterile
SKU: 645796_CS
Categories: Conforming & Rolled Gauze, Gauze, Wound Care
| Weight | 3.7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11 × 10.3 × 10.6 in |
| Brand or Series | Duform |
| Manufacturer | Derma Sciences |
| MPN | 75204 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 96/CS |
| Material | Polyester / Rayon |
| Color | White |
| Country of Origin | Unknown |
| Invoice Description | BANDAGE, CNFRM STRCH 4" STR (12RL/BX 8BX/CS) |






