- Made from 100% woven cotton for softness
- Nonsterile gauze sponge is ideal for general cleaning, dressings, prepping, packing and debriding wounds
- 12-ply design
- 3 x 3 inches
“McKesson Tan Adhesive Strip, 2 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Dukal™ NonSterile Gauze Sponge, 3 x 3 Inch
$124.92
Gauze Sponge Dukal™ Cotton 12-Ply 3 X 3 Inch Square NonSterile
SKU: 374451_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 8.23 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.3 × 15 × 9.1 in |
| Brand or Series | Dukal™ |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 3124 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 4000/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 12PLY N/S 3"X3" (200/BG) |









