- Made from 100% woven cotton for softness
- 12 ply and sterile
- 100 individually wrapped gauze sponges per box
- 2 x 2 inches
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
Dukal™ Sterile Gauze Sponge, 2 x 2 Inch
$5.79
Gauze Sponge Dukal™ Cotton 12-Ply 2 X 2 Inch Square Sterile
SKU: 379710_BX
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4 × 3 × 5.5 in |
| Brand or Series | Dukal™ |
| Manufacturer | Dukal |
| MPN | 1212 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | PAD, GAUZE 12PLY STR 2"X2" (100/BX) |









