- DuoDerm CGF sterile dressing absorbs moisture for an improved healing environment
- Adhesive gel polymers hold the 6-inch x 6-inch dressings in place and contain drainage
- The dressings are self-adherent for easy application and removal of debrided tissue without further damage to new tissue
- The square dressing forms a barrier against viruses and bacteria, preventing infection
- Use a ConvaTec hydrocolloid dressing alone or with other wound care products
- The dressing is suitable for minor abrasions, cuts and burns, as well as lacerations and skin tears
Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
DuoDerm CGF Hydrocolloid Dressing, 6 x 6 inch
$31.08
Hydrocolloid Dressing DuoDERM® CGF® 6 X 6 Inch Square Sterile
SKU: 185893_EA
Categories: Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.14 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8 × 7 × 0.25 in |
| Brand or Series | DuoDERM® CGF® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 187661 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Beige |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | DRESSING, DUODERM STR 6"X6" (5/BX) |





