- Adhesive hydrocolloid matrix and the outer film on DuoDerm Signal dressing is permeable by moisture vapor
- Provides an occlusive barrier against bacteria, viruses, dirt and water
“Mesalt® Impregnated Dressing, 8 x 8 Inch” has been added to your cart. View cart
Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
DuoDerm® Signal® Hydrocolloid Dressing, 8 x 8 Inch
$52.75
Hydrocolloid Dressing DuoDERM® Signal® 8 X 8 Inch Square Sterile
SKU: 426730_EA
Categories: Hydrocolloids, Wound Care, Wound Dressings
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9 × 9 × 0.19 in |
| Brand or Series | DuoDERM® Signal® |
| Manufacturer | Convatec |
| MPN | 403328 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Hydrocolloid |
| Color | Tan |
| Country of Origin | Dominican Republic |
| Invoice Description | DRESSING, DUODERM 8"X8" (5/BX) |




