- Features even adhesion and a non-adherent island pad
- Perforated for breathability
Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
dynarex® Adhesive Strip
Adhesive Strip Dynarex 3/4 X 3 Inch Fabric Rectangle Tan Sterile
SKU: 486352_BX
Categories: Adhesive Bandages, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.1 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.75 × 1.5 × 4 in |
| Brand or Series | Dynarex |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3611 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 100/BX |
| Material | Fabric |
| Color | Tan |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, ECON ADHSV STR 3/4"X3" (100/BX 24BX/CS) |





