- These stretch gauze bandages have a knot construction, providing proper compression without constriction
- Knit construction offers proper compression without constriction
- Self-adhering; stays in place with minimal taping
- Conforms to difficult body contours
- Highly absorbent gauze roll is non-linting and ravel free to keep the wound site clean
- A little more than 4 yards when stretched
- 3 inches x 4-1/10 yards
- Nonsterile
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
Dynarex® NonSterile Conforming Bandage, 3 Inch x 4-1/10 Yard
$18.40
Conforming Bandage Dynarex® Polyester 1-Ply 3 Inch X 4-1/10 Yard Roll Shape NonSterile
SKU: 691353_CS
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 2.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.6 × 6 × 8.4 in |
| Brand or Series | Dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3103 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 96/CS |
| Material | Polyester |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, STRCH 3" N/S (12/BX 8BX/CS) |





