- 8 ply
- Cut edges folded in so there are no exposed raw edges
- 100% cotton gauze
- 2 x 2 inches
“Conco® Sterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Dynarex® NonSterile Gauze Sponge, 2 x 2 Inch
$36.23
Gauze Sponge Dynarex® Cotton 8-Ply 2 X 2 Inch Square NonSterile
SKU: 830702_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 3.8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10 × 10.2 × 6.4 in |
| Brand or Series | Dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3222 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 25/CS |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 8PLY 2"X2" N/S (200/BX 25BX/CS) |









