- 8 ply
- Cut edges folded in so there are no exposed raw edges
- 100% cotton gauze
- 3 x 3 inches
“Mepiform® Self Adherent Silicone Dressing, 4 x 7 Inch” has been added to your cart. View cart
Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
Dynarex® NonSterile Gauze Sponge, 3 x 3 Inch
$79.74
Gauze Sponge Dynarex® Gauze 8-Ply 3 X 3 Inch Square NonSterile
SKU: 670165_CS
Categories: Gauze, Sponges and Pads, Wound Care
| Weight | 6.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.8 × 12.2 × 6.4 in |
| Brand or Series | Dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3232 |
| Item UOM | CS |
| Qty per sell | 4000/CS |
| Material | Gauze |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | GAUZE, SPONGE N/S 3"X3" 8PLY (200/BX 20BX/CS) |




