- 16 ply
- Cut edges folded in so there are no exposed raw edges
- 100% cotton gauze
- 4 x 4 inches
“Conco® Sterile Conforming Bandage, 4 Inch x 4-1/10 Yard” has been added to your cart. View cart
Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
Dynarex® NonSterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch
$12.75
Gauze Sponge Dynarex® Gauze 16-Ply 4 X 4 Inch Square NonSterile
SKU: 798412_BX
Categories: Gauze Dressings, General Purpose Dressings, General Wound Care, Wound Care
| Weight | 0.93 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.13 × 4 × 4 in |
| Brand or Series | Dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3244 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 200/BX |
| Material | Gauze |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | SPONGE, GAUZE 16PLY 4X4" (200/BX 10BX/CS) |







