- Provides secure hold for caregivers and patients during transfers
- Made of washable, cotton material
- Allows health care personnel to protect both patient and themselves while helping to transfer them
- 2 x 60 inches
Mobility Aids, Transfer Belts
dynarex® Gait Belt, 60 Inch Length
$6.62
Gait Belt dynarex® 60 Inch Length Natural Color Cotton
SKU: 1123224_EA
Categories: Mobility Aids, Transfer Belts
| Weight | 0.38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 1.66 × 1.66 in |
| Brand or Series | dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 4352 |
| Item UOM | EA |
| Qty per sell | 1/EA |
| Material | Cotton |
| Color | Natural Color |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BELT, GAIT COTTON METAL BUCKLEWHT 60" |






