- For use as arm sling, cravat bandage or cover for head dressing
- 100% cotton
- Complete with two safety pins
- One dozen 36 x 36 x 51 inch triangular bandages per box
“Advantage NonSterile Gauze Sponge, 4 x 4 Inch” has been added to your cart. View cart
General Wound Care, Retainer Dressings, Wound Care
dynarex Triangular Bandage, 36 x 36 x 51 Inch
$9.85
Triangular Bandage / Arm Sling dynarex® Safety Pin
SKU: 556373_BX
Categories: General Wound Care, Retainer Dressings, Wound Care
| Weight | 0.6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.75 × 5.75 × 4.5 in |
| Brand or Series | dynarex® |
| Manufacturer | Dynarex |
| MPN | 3672 |
| Item UOM | BX |
| Qty per sell | 12/BX |
| Material | Cotton |
| Color | White |
| Country of Origin | China |
| Invoice Description | BANDAGE, TRIANGULAR 36"X36"X5 1" (12/BX) |





